درباره ما

پله استیل

استیل دارای زمینه‌های بسیار ویژه‌ای است که آن را در لیست عناصر و مواد بسیار مهم قرار می دهد. مهندسان، طراحان و سازندگان گاه این زمینه‌ها را نادیده گرفته و از ارزش بالای آن بی بهره می‌مانند. کیفیت بالای استیل ضد زنگ آن را به بهترین ماده برای طراحی سازه‌هایی مثل نرده ها، پله و انواع دیگر سازه‌ها تبدیل کرده است.

 

استیل ضد زنگ چیست؟

استیل ضد زنگ از کربن بسیار کم تشکیل شده و حداقل دارای 10% کرومیوم است. در این نوع استیل‌ها هرچه درصد کرومیوم بیشتر باشد، کیفیت استیل هم بیشتر است و در نتیجه مقاومت آن در مقابل رسوب افزایش پیدا می‌کند.

کرومیوم تشکیل دهنده استیل باعث شده تا لایه‌ای سخت، ناپیدا، ضد‌رسوب و ضد اکسید روی سطح آن شکل بگیرد که اگر استیل به صورت فیزیکی و یا شیمیایی آسیب ببیند، این لایه شروع به ترمیم خود کرده و هرچه درصد کرومیوم آن بیشتر باشد، کیفیت این بهبودی بهتر می‌شود.

 

مضایای استیل ضد زنگ:

1- ضد رسوب:

درصد پایین آهن استیل ضد زنگ باعث شده تا این ماده در مقابل اتمسفر و آب طبیعی محیط مقاوم باشد. همچنین این نوع استیل در مقابل اسید، مواد قلیایی و محیط‌های کلرینه نیز مقاوم است و آسیب نمی بیند. به طور مثال استیل زد زنگ بهترین گزینه برای استفاده در مجتمع‌های تفریحی و استخرها می‌باشد. نرده ها، اتصالات و لوله ها نیز می توانند با تکنولوژی به کار برده شده در استیل برای همیشه مقاوم و آسیب ناپذیر بمانند.

2- ضد آب و آتش:

کرومیوم بالای ویژه و ترکیب خاص فلز استیل باعث شده است که درجه مقاوت این ماده در مقابل آب و حرارت به شدت بالا برود.

3- بهداشتی:

سهولت در تمیز کردن استیل باعث می شود که این ماده به یکی از بهداشتی‌ترین مواد فلزی موجود تبدیل شود. این موضوع می تواند برای بیمارستان‌ها، آشپزخانه‌ها، قصابی‌ها و آزمایشگاه‌ها بسیار حائز اهمیت باشد.

4- تحمل وزن بالا:

ترکیب سخت و متمرکز مواد تشکیل دهنده استیل باعث شده است که این ماده قدرت ویژه‌ای در تحمل وزن های بالا داشته باشد. سختی این ماده باعث می شود تا به تعداد و حجم زیادی از آن برای موارد استفاده گوناگون نیازی نباشد.

5- ارزش تجاری:

مقاوت بالا در مقابل رسوب و خوردگی، قیمت مناسب و درخشندگی بالای استیل ضد زنگ، باعث شده تا این ماده در ساختن سازه های مختلف بهترین گزینه باشد. بیش از 150 نوع مختلف از استیل وجود دارد که پنجاه مورد از آنها بسیار مورد استفاده است. استیل می تواند به صورت ورقه ای، روکشی، میله‌ای، سیمی و لوله‌ای باشد که در موارد مختلفی مانند آشپزخانه‌ها، قاشق، چنگال، چاقو، سخت افزارها، وسایل جراحی، وسایل ساختمانی و… کاربرد دارد.

 همچنین استیل 100% قابل بازیافت است و بیش از 50% استیل‌های جدید از آهن‌های دوباره ذوب شده ساخته می شوند. همین موضوع استیل را به عنوان یک ماده سود رسان به طبیعت مطرح می‌کند.

 

انواع مختلف استیل:

·        200- آوستنتیک کرومیموم با فلز منیزیوم.

·        300- آوستنتیک کرومیوم فلزی.

·        301- بسیار انعطاف پذیر و قابل استفاده برای محصولات قابل فرم. سختی این نوع باعث می شود که در موارد صنعتی هم بسیار مورد استفاده باشد.

·        303- همانند نمونه 304 است با این تفاوت که سولفور اضافی دارد.

·        304- از محبوب‌ترین استیل‌ها می‌باشد که به استیل ضد زنگ 8/18 معروف است.

·        316- این مدل از استیل بسیار معروف است و در موارد خوراکی و همچنین جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. مولیبدنوم اضافی این استیل باعث می شود که آن در برابر انواع خاص زنگ زدگی و رسوب مقاوم باشد. از آنجایی که این مدل استیل در برابر آب نمک دار هم مقاوم است، از آن برای ساخت تاسیسات هسته ای استفاده می شود.

·        408- بسیار مقاوم در برابر گرما و تشکیل شده از 11% کرومیوم و نیکل.

·        409- ارزان ترین مدل استیل که برای لوله اگزوز اتومبیل‌ها استفاده می‌شود.

·        410- بسیار سخت و مقاوم است و وزن زیادی را تحمل می کند.

·        416

·        420- مورد استفاده در کارد و چنگال. این نوع استیل زنگ نمی زند و به “استیل جراحی” هم معروف است.

·        430- جنبه ظاهری بسیار خوبی دارد که در دکوراسیون استفاده می شود.

·        440-  شبیه به 420 است ولی کربن بیشتر و لبه‌های بسیار بهتری دارد.

·        500- بسیار مقاوم در برابر حرارت بالا.

·        600- بسیار سخت و مقاوم.

·        630- از باکیفیت ترین مدل های استیل است که از 17% کرومیوم و 4% نیکل تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید